9. 7. 2021

Horké letní dny se podepsaly na počtu nárůstu kolapsových stavů u pacientů přicházejících do Uherskohradišťské nemocnice. Jedná se především o osoby starší, obézní či osoby s kardiovaskulárním onemocněním.

„Počet kolapsů roste, jedná se hlavně o pacienty starších ročníků či osoby s cukrovkou, u kterých termoregulační mechanismy nefungují tak dobře jako u zdravé populace. Měli bychom se vyvarovat dlouhodobému pobytu na slunci a velké námaze, fyzickou aktivitu bychom měli přesunout do ranních či večerních hodin. Důležitý je také dostatečný přísun tekutin, a to ne zcela studených a po menších částech,“ tyto zásady doporučuje dodržovat v horkých dnech primář interního oddělení MUDr. Václav Stránský.

Nepřiměřené působení tepla na lidský organismus může vést až k úpalu či úžehu. Některé příznaky mohou být pro tato onemocnění společné: bolest hlavy, nevolnost, kolapsové stavy, zvracení. S pobytem na sluníčku souvisí však pouze úžeh. Při úpalu jde o přehřátí organismu jako takového, při kterém selhávají termoregulační mechanismy. První pomocí na tyto poruchy zdraví je podání tekutin, snížení tělesné teploty, vhodné jsou studené zábaly a přesunutí nemocného do chladné místnosti bez přímého slunečního svitu.

Dostatečným přísunem tekutin, volbou vhodného oblečení včetně pokrývky hlavy, ochranou před škodlivým UV zářením (brýle, krémy s ochrannými faktory) a zvážení aktivit vhodných vzhledem k aktuálnímu zdravotnímu stavu a kondici můžeme velkou měrou obtížím předcházet.