13. 7. 2015

Také v letošním prvním pololetí došlo k nárůstu porodů v Uherskohradišťské nemocnici ve srovnání s loňským rokem. K 30. červnu 2015 se v hradišťské porodnici narodilo 596 (280 děvčat, 316 chlapců, z toho 9 dvojčat) dětí, zatímco vloni to bylo 580.

Zajímavostí také je, že počet císařských řezů je v Uherskohradišťské nemocnici nejnižší ze všech porodnic v kraji (16,1%). Podle odborníků je to určitým ukazatelem přístupu k porodům, ke sledování rodiček a k porodnickému umění vést většinu porodů přirozeným způsobem.
Porodnicko gynekologické oddělení UHN nabízí kromě klasického porodu také možnosti alternativních přístupů. „Budoucí maminky si mohou vybrat porod ve vaně, na žíněnce, za použití míče, stoličky. V nabídce nechybí ani aromaterapie nebo spinální anestezie – vše podle přání rodičky a jejího zdravotního stavu,“ komentuje nabídku primář gynekologicko porodního oddělení MUDr. Jiří Březina a pokračuje, že je odpůrcem domácích porodů. „I normálně probíhající porod se může během několika vteřin změnit v drama, pro které má porodnice zajištěné zázemí.“ I přesto dochází v ČR ročně zhruba k deseti úmrtím rodiček při porodu, aniž by někdo něco zanedbal nebo zavinil. Proto je porod v domácnosti zbytečným rizikem. „Pokud některé rodičce nevyhovuje nemocniční režim, může nás navštívit, prohlédnout si oddělení a konzultovat svůj pohled s porodními asistentkami nebo lékaři,“ dodává primář Březina.

Uherskohradišťská nemocnice pořádá také předporodní kurzy, kde kromě cvičení, plavání nebo prohlídky oddělení najdou budoucí maminky také odpovědi na většinu svých otázek. Bližší informace o kurzech podá jejich vedoucí, porodní asistentka Milena Dominiková na telefonu 724 631 082 nebo na mailu milena.dominikova@email.cz.