30. 7. 2014

Gynekologicko porodnické oddělení Uherskohradišťské nemocnice má po letech nový ultrasonograf (ultrazvuk). Jde o jeden z nejmodernějších diagnostických ultrazvukových softwarových systémů.

Ultrazvuk poskytuje lékařům i pacientkám vyšší kvalitu snímku při vyšetřování, zahrnuje diagnostiku ultrazvukového zobrazování lidského těla a analýzu tělesných tekutin. „Ukazuje například průtoky krve v cévách pupečníku nebo mozkových cévách plodu“, uvádí primář gynekologicko porodnického oddělení UHN MUDr. Jiří Březina a dodává, že díky novému ultrazvuku mohou lékaři také lépe vyšetřit plod v děloze, provést pooperační vyšetření, vyšetření transvaginální, transabdominální, peroperační, vyšetření mozku a břicha novorozenců a další výkony.

Při hradišťské porodnici funguje sonografická ambulance, která poskytuje screeningové vyšetření ve všech třech trimestrech těhotné ženy. V prvním trimestru (v kombinaci s analýzou séra) je to vyhodnocení rizika vývojových vad plodu se zaměřením např. na Downovu chorobu. Ve druhém trimestru lékaři vyhodnocují tělesné orgány plodu, zejména srdce, mozek a břišní orgány, nastávající rodiče se také mohou dozvědět pohlaví plodu a získat jeho fotografii či DVD záznam. Screeningové vyšetření ve třetím trimestru zjišťuje a vyhodnocuje polohu plodu, jeho růst, funkci placenty a podobně. Ambulance se však věnuje také gynekologickým pacientkám v rámci pooperačních a poporodních kontrol či vyšetření a diagnostice při urogynekologických potížích. Bližší informace o ordinačních hodinách a kontaktech naleznete zde.