5. 4. 2022

Jedná se o účinné a bezpečné neinvazivní inhalační anestetikum. Mezi hlavní výhody Entonoxu patří rychlý nástup a ústup účinků. Využití najde jak při regulaci porodních bolestí, tak v rámci gynekologických zákroků (např. zavedení nitroděložního tělíska, biopsie genitálu, punkce cysty pod ultrazvukovou kontrolou aj.).

„Psychická pohoda pacientek, a to především maminek u porodu, má velký vliv na komunikaci a spolupráci s personálem. Užitím Entonoxu - lidově tzv. „rajského plynu“ je proto okamžitou alternativou řešení v případě strachu z bolesti. Pacientky jsou pak klidnější a lépe snášejí prožitou bolest,“ říká primářka porodnicko gynekologického oddělení MUDr. Soňa Pánková.

Nežádoucí účinky jsou zaznamenány minimálně, při užití Entonoxu u gynekologického zákroku je již po 30 minutách možné bezpečně řídit vozidlo.

Entonox není hrazen z veřejného zdravotního pojištění. Tato nadstandardní služba je zpoplatněna částkou 300 Kč za každých 30 minut užívání při porodu, při využití u gynekologického zákroku zaplatí pacientka jednorázový poplatek 250 Kč.