11. 11. 2019

Ve druhé polovině tohoto týdne bude v Uherskohradišťské nemocnici probíhat stěhování některých pracovišť, pro pacienty tak bude na nezbytnou dobu omezen provoz například bronchoskopie nebo spirometrie. Stěhování souvisí s plánovanou rekonstrukcí budovy, ve které sídlí plicní, neurologické a onkologické oddělení.

Tato pracoviště se tak na téměř dva roky přesunou do prostor bývalé interny, která se uvolnila po otevření nové budovy interních oborů na začátku letošního roku. Dílčí omezení souvisejí i s modernizací magnetické rezonance nebo výměnou bezmála tří desítek dveří v centrálním objektu nemocnice. „Stěhování proběhne od středy do pátku tohoto týdne a dotkne se plicního oddělení, neurologie, onkologie a tělocvičny pro těhotné ženy a maminky po porodu. Máme stanovený přesný harmonogram, který jsme vyvěsili v areálu nemocnice, na webových stránkách i na sociálních sítích. Informovali jsme také rodiny pacientů hospitalizovaných na lůžkách plicního a neurologického oddělení, pokud by přesto měli lidé nějaké dotazy, mohou se obracet i na naše infocentrum v centrálním objektu,“ uvedla Jitka Bílková, náměstkyně pro nelékařské zdravotnictví a kvalitu Uherskohradišťské nemocnice.

Přesun pracovišť z budovy B do budovy G bude probíhat od středy 13. do pátku 15. listopadu 2019, přičemž ve středu se stěhuje neurologického oddělení, ve čtvrtek plicní oddělení a v pátek tělocvična porodnicko gynekologického oddělení a pracoviště onkologie. V budově B nadále zůstanou pracoviště mamografie, rentgen pro ambulantní pacienty odesílané externími lékaři, CT přístroj, sonografie a ambulance ARO. „Vše jsme naplánovali tak, aby se stěhování dotklo našich pacientů co možná nejméně. Na plánovanou péči do ambulancí těchto oddělení jsme nikoho na tyto termíny neobjednávali, vždycky jsme také zachovali provoz alespoň jedné ambulance, aby byla zajištěna akutní péče. Úplně uzavřená tak zůstane na jeden jediný den ve čtvrtek pouze spirometrie a bronchoskopie. Nakonec jsme neomezili ani návštěvy u pacientů ležících na plicním a neurologickém oddělení. Věříme, že vše proběhne bez větších potíží,“ popsala Jitka Bílková.

Zahájení rekonstrukce budovy B je plánováno na jaro příštího roku, vyklízení prostor a příprava na stavební úpravy ale musí začít už nyní. Investice ve výši 246 milionů korun bude financována Zlínským krajem, který je zakladatelem nemocnice a vlastníkem budov v jejím areálu. Rekonstrukcí projdou elektroinstalace, kanalizace, vodovody, instalovány budou nové příčky a omítky, podlahy, keramické obklady, stropní podhledy i vzduchotechnika. Zpět do nově upravených prostor se pracoviště budou moci vrátit pravděpodobně na podzim roku 2021.

V současné době prochází modernizací rovněž magnetická rezonance v Uherskohradišťské nemocnici, upgrade tohoto špičkového diagnostického přístroje probíhá od 8. 11. do 6. 12. 2019. Vyšetření pacientů náhradně zajišťují další pracoviště magnetické rezonance ve zlínské a kroměřížské nemocnici. Na dílčí krátkodobá omezení mohou pacienti a návštěvníci narazit rovněž v centrálním objektu nemocnice, kde se v průběhu listopadu mění celkem 27 dveří za automatické. Nemocnice se za případné komplikace omlouvá, všechny tyto úpravy probíhají s cílem zvýšit bezpečí a komfort pacientů i zaměstnanců.