13. 10. 2023

Nechat si odborně vyšetřit zrak, změřit nitrooční tlak či poradit se ohledně výběru brýlí přišla ve čtvrtek 12. října do Uherskohradišťské nemocnice téměř stovka osob. Preventivní akci připravilo pro širokou veřejnost u příležitosti Světového dne zraku, který každoročně připadá na druhý říjnový čtvrtek, oční oddělení ve spolupráci s oční optikou.

„Přibližně polovina příchozích využila možnost nechat si zdarma vyšetřit zrak v rámci prevence, někteří klienti si k nám přišli ověřit správné nastavení dioptrií, u několika desítek pacientů byly při vyšetření zjištěny obtíže. Těmto pacientům byla doporučena návštěva naší oční ambulance či kontrola u jejich ošetřujícího lékaře,“ sdělila Mgr. Lenka Světlíková, Dis., vedoucí oční optiky.

Preventivní vyšetření zraku podstoupila také paní Františka Mikulková z Uherského Hradiště. „O akci jsem se dozvěděla z novin a jelikož mě problémy se zrakem trápí již od dětství, rozhodla jsem se přijít si nechat zrak zkontrolovat. Personál byl moc příjemný, brýle mi upravili podle mých potřeb, příště si akci rozhodně nenechám ujít.“ Mezi spokojené účastníky se zařadil i Jan Štěrba. „Preventivní akce nemocnice navštěvuji pravidelně, delší čekání mi nevadí, vyšetření je zdarma a o výsledku jsem ihned informován. Brzy se chystám na odběr v rámci Movemberu, je super, že nemocnice tyto akce pořádá.“

Součástí Dne zraku byla i prezentace praktických pomůcek pro slabozraké a nevidomé osoby v podání zlínské pobočky Tyfloservisu. Návštěvníci si mohli vyzkoušet simulační brýle, díky kterým získali představu, jak vidí a vnímají prostor lidé se šedým nebo zeleným zákalem.

Na důležitost preventivních prohlídek by neměli zapomínat především pacienti s vysokou krátkozrakostí, diabetici a osoby v jejichž rodině se vyskytuje zelený zákal. Obecně jsou prohlídky zraku doporučovány absolvovat 1x za 2-3 roky osobám nad 45 let, lidé starší 65 let by pak měli navštívit očního lékaře 1x za rok.

Oční oddělení Uherskohradišťské nemocnice se nachází v centrálním objektu v 1. podlaží. Pacienti se mohou na vyšetření objednávat telefonicky na tel.: 572 529 643.