17. 5. 2023

V rámci Evropského dne melanomu, který se uskutečnil ve čtvrtek 11. května na Kožním oddělení v Uherskohradišťské nemocnici, se na bezplatné vyšetření mateřských znamének dostavilo téměř sedm desítek osob. Mezinárodní kampaň každoročně upozorňuje na význam prevence v boji s touto velmi agresivní formou rakoviny kůže.

„V kožních ambulancích jsme vyšetřili celkem 69 pacientů, z toho 48 žen a 21 mužů. V pěti případech byl diagnostikován dysplastický névus, tedy nezhoubný kožní útvar, v jednom případě jsme odhalili zhoubný kožní nádor spinaliom,“ shrnuje výsledky preventivní akce vedoucí lékařka kožního oddělení MUDr. Eva Valihrachová.

Přibližně dvěma desítkám pacientů bylo doporučeno odstranění kožních výrůstků a znamének s následným histologickým vyšetřením, které dokáže přesně určit diagnózu kožního onemocnění.

„Počet pacientů s melanomem, ale i s jinými formami kožních nádorů, stále narůstá.  O preventivní akci je na našem oddělení každoročně velký zájem, na závažnost a rizika spojená s onemocněním kůže je však důležité myslet kontinuálně. Na kontrolu znamének k nám mohou zájemci dorazit v průběhu celého roku. Vyšetření je bezbolestné, provádí se za pomoci ručního dermatoskopu,“ doplňuje MUDr. Valihrachová.