12. 10. 2019

Nejen zajímavé informace, ale především praktické ukázky péče o nemohoucího člověka v domácím prostředí byly součástí programu semináře pořádaného Uherskohradišťskou nemocnicí a nadačním fondem Zůstaneme doma. Akce se v tomto týdnu v areálu zdravotnického zařízení účastnili lidé, kteří doma pečují o svého blízkého, u něhož je pohyb v důsledku nemoci nebo pokročilého věku omezený.

Nadační fond podobné semináře pořádá opakovaně ve všech nemocnicích Zlínského kraje. „Bylo to velmi příjemné setkání a účastníci semináře se díky informacím od zkušených ošetřovatelek mohli dozvědět rady, které jim zásadně ulehčí péči o jejich příbuzného či blízkého. Součástí semináře byly i praktické ukázky pomůcek a práce s nimi. Jeden z účastníků měl například problémy s přesunem svého blízkého z lůžka na invalidní vozík. Na akci si postup mohl prakticky vyzkoušet na figurantce, naučil se grif, který mu pomůže nemohoucího bezpečně uložit a zároveň si chránit vlastní záda, která při namáhavých úkonech často trpí,“ popsala Jitka Bílková, náměstkyně pro nelékařské zdravotnictví a kvalitu Uherskohradišťské nemocnice.

Podle jejích slov lidé pečující o blízkou osobu v domácím prostředí jsou extrémně zatíženi po fyzické i psychické stránce. „I to je smyslem těchto seminářů, aby se dokázali o příbuzného bezpečně postarat, ale zároveň aby se naučili snadnější postupy a měli pak čas také sami na sebe. To je velmi důležité, protože tito lidé jsou často fyzicky i psychicky vyčerpaní a potřebují najít prostor pro odpočinek,“ vysvětlila Jitka Bílková.

Semináře jsou pro účastníky vždy zdarma, další se v Uherskohradišťské nemocnice uskuteční 12. listopadu 2019 a zájemci se mohou hlásit prostřednictvím kontaktů na webu www.zustanemedoma.cz. „Program našich setkání vždy uzpůsobujeme přáním a potřebám příbuzných, snažíme se reagovat na problémy, s kterými přicházejí, které je právě trápí, pomoci jim praktickou ukázkou. Často se stává, že zájemci na semináře zavítají opakovaně, je to zcela přirozené, protože zdravotní stav jejich příbuzných se mění a s ním i problémy, které potřebují řešit,“ uvedla Marie Muroňová z nadačního fondu.

Posláním nadačního fondu Zůstaneme doma je zvýšení kvality života v průběhu stárnutí nebo nemoci, s cílem podpořit rozhodnutí seniora či nemocného žít doma ve svém přirozeném prostředí a podpořit tím autonomii rozhodování o svém životě. Nadační fond pomáhá podporovat rodinné příslušníky a další osoby v zapojení do péče o jejich blízké a podporuje rodiny, které se ocitly na hranici společenského nebo sociálního postavení, organizuje setkávání osob, které pečují nebo se chystají pečovat o rodinného příslušníka, pořádat pro ně semináře a zajistí jejich edukace v základních ošetřovatelských dovednostech, a to mimo jiné i ve spolupráci s nemocnicemi, domovy důchodců a dalšími zařízeními.