7. 8. 2015

Horké letní počasí s sebou přináší i nejrůznější problémy. Tím nejčastějším jsou kolapsy z horka, v poslední době ale také pobodání hmyzem s alergickou reakcí. Personál interní ambulance Uherskohradišťské nemocnice má proto plné ruce práce.

Kolapsů z horka již sice není tolik, protože lidé si na pobyt na slunci dávají větší pozor, přibylo však pacientů s alergickými reakcemi na pobodání hmyzem, převážně včelami a vosami. Většinou se jedná o kožní alergické reakce, ale někdy také o potíže s dýcháním, a to už může být velmi nebezpečné.

Jaká je v takových případech první pomoc? Při velké alergické reakci a potížích s dýcháním okamžitě vyhledat lékaře. Pokud je reakcí pouze malý otok, je potřeba postižené místo co nejdříve ochladit, ledovat, případně vzít lék pro alergii běžně dostupný v lékárně.

A pokud jde o kolapsy z horka a jak jim předejít? „Hodně pít, klidně tři až čtyři litry tekutin denně, nejlépe čistou vodu. Omezit alkohol i třeba kávu, obojí dehydruje. Dávat si pozor na pobyt na slunci, chránit si hlavu a vyhýbat se fyzické zátěži.  Když už kolaps nastane, takového člověka co nejdříve uložit do stínu a nejlépe i temna, pomalu postupně do něj dostat hodně tekutin, zkusit i vnější chlazení, obklad, zvednout dolní končetiny. Pokud by stav přetrvával delší dobu, vyhledat lékaře," radí MUDr. Pavel Bednařík, zástupce primáře interny II Uherskohradišťské nemocnice.