21. 6. 2018

Porodnice Uherskohradišťské nemocnice se dnes připojila k projektu Nadačního fondu La Vida Loca Život v kufříku. Cílem projektu je snaha zachránit životní příběhy novorozenců vyrůstajících mimo své biologické rodiny.

Zástupci nadačního fondu a partnera projektu firmy Hamé dnes v nemocnici předali kufříky, které poputují k dětem, mířícím po narození do náhradní rodičovské péče. Takových dětí je v Uherském Hradišti několik ročně. „Snažíme se vyrovnat znevýhodnění, které si tyto děti nesou do začátku svého života. Kufříky mají pomoci k tomu, aby děti měly nějaké uchopitelné vzpomínky. Kufřík obsahuje fotografie zdravotníků, kteří o miminko pečovali, knihu života se vzkazy od zdravotníků, osobní údaje o miminku, jeho první obleček nebo hračku a podobně. Zmapování vlastní historie a lidí pro ně důležitých pomůže dětem minulost přijmout a vykročit sebevědomě a s láskou do dalších dní,“ vysvětlila Iva Říhová, spoluzakladatelka Nadačního fondu La Vida Loca.

Nemocnice se do projektu Život v kufříku zapojuje poprvé a jako devětadvacátá v zemi. "Okamžiky kolem narození většinou zprostředkuje dítěti nejbližší rodina, ať už formou vyprávění, fotografií či předmětů z porodnice. Dítě, které je odloženo do baby-boxu, nebo je vychováváno od narození mimo svou biologickou rodinu, je pak o tyto důležité informace ochuzeno. Život v kufříku mu může pomoci najít později odpovědi na otázky při hledání vlastní identity a místa v životě," řekla Irena Baroňová, zástupkyně primáře Dětského oddělení Uherskohradišťské nemocnice.

Podle jejích slov je důležité, aby minulost dítěte nebyla ztracena. "Pokud budou vzpomínky na první okamžiky uchovány a předávány dítěti dále v pěstounské a v adoptivní rodině, mohou přispět ke správnému formování osobnosti dítěte," zdůraznila lékařka. Personál nemocnice, který pečuje o novorozence, plánuje do kufříku vložit památníček s první fotografií miminka, otisk ručičky a nožičky a osobní přání sestřiček, dále pak první oblečení, první hračku, kojeneckou lahvičku a dudlík. "Máme nyní pěkné háčkované chobotničky, které určitě využijeme. Bylo by pěkné, kdyby do kufříku přidávali osobní věci také další pečovatelé, ať už dočasní pěstouni či adoptivní rodina, tedy aby pokračovali dál v uchovávání vzpomínek na první měsíce a roky života dítěte," doplnila Baroňová.

Společnost Hamé přispěla na Život v kufříku v Uherskohradišťské nemocnici částkou 30 tisíc korun a slíbila projekt podporovat i nadále. Kromě kufříků dostalo oddělení také tiskárnu s příslušenstvím. „Vzpomínky potřebujeme všichni, a pokud nám je nemůže zajistit biologická rodina, pomůže náš kufřík,“ doplnila marketingová ředitelka Hamé Lenka Vaněk.

Zpracoval a další informace poskytne:
Bc. Egon Havrlant
tiskový mluvčí Nemocnic Zlínského kraje