22. 12. 2023

V průběhu celého měsíce listopadu proudily do laboratoře oddělení klinické biochemie stovky mužů, aby zde podstoupili preventivní vyšetření v rámci celosvětové kampaně Movember. Cílem této akce je upozornit na prevenci rakoviny prostaty a varlat, která se řadí mezi nejčastější nádorové onemocnění u mužů. Na vyšetření dorazilo rekordních 2 074 zájemců.

„Letošní rok je na našem oddělení opravdu krušný. Probíhá zde spoustu provozních změn, do provozu jsme uvedli novou analytickou linku. Zavedenou tradici v pořádání Movemberu jsme ovšem chtěli zachovat, a i když nás velmi potěšil obrovský zájem, počet odběrů se pohyboval na hranici našich provozních možností,“ sdělila primářka oddělení klinické biochemie Ing. Bronislava Rozhonová.

Rekord padl hned první listopadový den, kdy na vyšetření dorazilo celkem 171 mužů. Pro prvních 500 zájemců bylo vyšetření zdarma, kapacita však byla vyčerpána hned 3. listopadu.

„Po vyčerpání testů zdarma za rekordní tři dny bylo vyšetření díky sponzorským darům zpoplatněno částkou sto korun. Symbolická cena účastníky Movemberu neodradila. Vyšetření prostatického specifického antigenu (PSA) odhalilo pozitivní nález u 7 mužů, zvýšenou hodnotu PSA prokázaly testy u 211 vyšetřených. Těmto pacientům bylo doporučeno odběr zopakovat a také navštívit urologickou ambulanci,“ přiblížila výsledky vyšetření Ing. Rozhonová.

Podpořit Movember v Uherskohradišťské nemocnici bylo v průběhu celého listopadu možné prostřednictvím běžecké výzvy „Vyběhni v Movembru s UHN“. Díky zájmu a vytrvalosti celkem 89 aktivních běžců se podařilo uběhnout celkem 6 393 km. Cílový počet kilometrů nastavený na hranici 6 000 km byl překonán a společnost Beckman Coulter tak biochemické laboratoři vyplatila částku 30 tisíc korun.

„Během sedmi let, co akci podporujeme, jsme se setkali s několika silnými lidskými příběhy, a to je pro nás tou největší motivací a vidíme, že naše práce má smysl. Chtěla bych proto poděkovat mým skvělým kolegům, kteří byli i přes velký nápor vždy ochotní a pozitivně naladění,“ dodává primářka.