13. 7. 2018

Od pondělí 9. až do pátku 13. července se na půdě Uherskohradišťské nemocnice konal příměstský tábor Skalpel, prosím! Jeho organizace se ujala Střední škola průmyslová, hotelová a zdravotnická v Uherském Hradišti. Tématika zdravotnictví přilákala v letošním roce více než dvacet dětí.

Už druhým rokem spojila síly SŠPHZ s Uherskohradišťskou nemocnicí, aby pro zájemce o zdravotnickou tématiku přichystala příměstský tábor. Celkem dvaadvacet dětí ve věku od šesti do patnácti let si tak mohlo zažít prostředí specializovaných zdravotnických učeben školy, stejně jako reálné prostory nemocnice. „Hned na začátku týdne jsme byli navštívit hematologii a mikrobiologii, absolvovali jsme i zábavné školení, jak správně postupovat při hygieně rukou. Dneska cvičíme s fyzioterapeutkou, ale zvládáme i pobyt v přírodě a nějaké ty výlety,“ popsala program vedoucí tábora Veronika Tomanová.

Děti tak měly příležitost vyzkoušet si odběr krve na trenažéru, také rozpoznávaly pod mikroskopem krvinky nebo se seznámily se správným jídelníčkem. Na závěr tábora si pak ještě s profesionálními hasiči vyzkoušely lanové techniky v Kunovském lese. „Mě tady nejvíc bavilo to, co bylo nějak spojené se zdravotnictvím. Například jsme byli v infekčním pokoji, kde jsme na sobě museli mít i speciální oděvy,“ hodnotil tábor jeden z jeho účastníků, Adam Jakšík.

Z tábora si děti kromě nových poznatků a zážitků odnesly i diplom „Mladý zdravotník“. Řada z nich si jej přidá k tomu loňskému. Děti se totiž na tábor rády vracejí. A že tématika zdravotnictví mládež zajímá, potvrdil i Adam: „Pokud se bude takový tábor konat i příští rok, půjdu rád.“

Zpracovala:
Mgr. Barbora Žáková
odborný administrativní pracovník PR a marketingu
Uherskohradišťské nemocnice a. s.

Další informace poskytne:
Bc. Egon Havrlant