10. 4. 2019

Od podzimu loňského roku pod Plicním oddělením Uherskohradišťské nemocnice začala naplno fungovat Spánková laboratoř. Jde o celosvětový trend, za kterým stojí nové vědecké studie. Ty ukazují, že mnohé zdravotní komplikace jako vysoký krevní tlak nebo třeba mozkové příhody mohou být vyvolány právě nekvalitním spánkem. Vyšší kvalita spánku sníží riziko vzniku těchto závažných interních chorob.

Nekvalitní spánek často způsobují problémy související s dýchacím ústrojím, většina spánkových laboratoří v republice proto funguje v návaznosti na plicní oddělení. „V současné době nabízíme vyšetření pomocí polygrafie. Snažíme se primárně cílit na pacienty s plicními chorobami, ale samozřejmě vhodný je každý pacient, který má pocit, že jeho spánek není osvěžující, je přerušovaný, má zástavy dechu ve spánku, nebo jen zvýšeně chrápe. Všechny tyto ''spánkové nedostatky'' mohou způsobit také zvýšenou únavu, sníženou pozornost, potřebu spát přes den ... zkrátka organismus dotčených pacientů nefunguje tak jak má a jede pořád tzv. na půl plynu. Velkým problémem může být toto onemocnění zvláště u profesionálních řidičů, kterým pak může hrozit zvýšené riziko dopravních nehod. Například ve Velké Británii proto musí mít profesionální řidiči potvrzení, že netrpí poruchou spánku anebo jsou na ni zaléčeni,“ nastiňuje podstatu komplikací primář Tihon. S nekvalitním spaním se často potýkají chroničtí bronchitici, rizikem je ale také obezita. „Pacient má totiž a priori problém s výměnou kyslíku, a tím že navíc chrápe a má i desítky vteřin trvající pauzy v nádechu (tzv. spánkové apnoe), snížení hladiny kyslíku v krvi je skutečně masivní a může vést třeba až k náhlé noční smrti nebo mozkové příhodě,“ doplňuje primář. 

V prvé řadě je tak nezbytné upravit dýchání během spánku, aby vše fungovalo normálně. Pacient proto stráví noc v nemocnici, ve specializovaném pokoji, kde jeho dech a kvalitu spánku zaznamená přístroj. Na základě výsledků měření pak lékař stanoví nutná opatření. „Možností je celá řada, někomu pomůže změna večerních návyků (třeba nepít před spaním alkohol), někomu ORL operace mandlí či měkkého patra, někdo odchází s přístrojem a maskou. Se speciální maskou se pak musí naučit spát, což není úplně jednoduché – proudí jí totiž pod tlakem vzduch, který zajišťuje, že tělo má dostatek kyslíku celou noc, a na to si většinou lidé musí chvilku zvykat,“ vysvětluje Tihon.

O svou zkušenost se spánkovou laboratoří se podělila také jedna z jejích pacientek. Paní Helenu ze Starého Města trápí lehké astma a dlouhodobě se potýkala s nadměrnou únavou. „Hned ráno po probuzení mi padala hlava u snídaně. Vedu různá školení a cítila jsem na sobě, že začínám těžkopádně tvořit věty, po návratu domů okamžitě usínám, což bylo samozřejmě znát i na chodu domácnosti,“ svěřila se s prvotními příčinami svých problémů. Asi před rokem se tak dostala do plicní ambulance, která jí podle jejích slov zachránila život. „Lékařka mi sice diagnostikovala astma, ale něco se jí nezdálo, tak ji napadlo, poslat mě do spánkové laboratoře ve Zlíně. Čekací lhůty tam byly dlouhé, tak mi dokonce domluvila přednostní přijetí. Asi za měsíc jsem nastoupila, nasadili na mě bezpočet různých elektrod a druhý den mě propustili s tím, že zprávu obdržím do tří týdnů. Hned druhý den mi ale volali, že jsou výsledky tak špatné, že musím okamžitě přijet na JIP. Ukázalo se, že saturace kyslíkem byla velmi nízká. Z nemocnice jsem si odvezla dva přístroje: přístroj s maskou na noční dýchání a výrobník kyslíku,“ popisuje paní Helena. Když masku viděla poprvé, prohlašovala, že raději umře, než aby ji doma používala. Postupně si na ni prý ale zvykla, a dokonce se na ni večer i těší. „Začaly se mi totiž zdát nádherné sny, takže když jdu spát, mám pocit, že jdu do kina. Okamžitě se změnila moje vitalita, zvládám spoustu věcí, absolutně neusínám přes den. Chodím na dechové rehabilitace a učím se dýchat. Myslím, že učit se opravdu správně a dobře dýchat, by mělo být součástí tělocviku už od základní školy,“ dodává pacientka. Prozatím se se svými problémy musela léčit ve Zlíně, teď, když ale funguje stejné pracoviště také v Uherskohradišťské nemocnici, ráda této možnosti využije. Nebude tak muset ztrácet drahocenný čas ještě cestami do krajského města.

Do zdejší spánkové laboratoře není potřeba žádné doporučení specialisty nebo obvodního lékaře, stačí si zavolat na plicní oddělení a domluvit se na konkrétní termín s MUDr. Pavlem Tkadlecem, který má laboratoř na starosti. „Pracoviště teprve rozjíždíme, tak ještě nemáme uzavřeny smlouvy se všemi pojišťovnami. Doufáme ale, že se nám to do konce roku podaří. V současné době umožňují zdejší kapacity vyšetření dvou pacientů týdně,“ doplňuje informace Pavel Tkadlec. V databázi a léčebném procesu je v Uherském Hradišti momentálně asi padesát pacientů, v budoucnu by tady ale mohli pomoct přibližně stovce lidí ročně.