11. 10. 2018

Druhý říjnový čtvrtek patří po celém světě prevenci očních chorob. Ke Světovému dni zraku se už po čtvrté připojila také Uherskohradišťská nemocnice. Odborníci lidem nabídli celou škálu vyšetření a odborných konzultací. Nabídky v letošním roce využilo 110 zájemců.

„Světový den zraku je na prvním místě snahou přilákat veřejnost k preventivnímu vyšetření. Většinou totiž lidé k očnímu lékaři zamíří, až už mají nějaký problém. A to už bývá často na nápravu pozdě,“ říká Magdalena Dospělová, primářka Očního oddělení Uherskohradišťské nemocnice. V průběhu čtvrtečního dopoledne a brzkého odpoledne se na ambulancích očního oddělení vystřídaly desítky zájemců, kteří si mohli nechat změřit nitrooční tlak, přeměřit dioptrie i brýle nebo zkonzultovat s odborníky své problémy. Řada z nich se rovnou objednala k dalšímu vyšetření. „Prozatím jsme tady nezaznamenali pacienta s nějakým opravdu velkým akutním problémem. Určitě ale doporučujeme změřit nitrooční tlak, který může upozornit třeba na vznikající zelený zákal,“ doplnila primářka Dospělová. Podle ní je důležité preventivní prohlídky nepodceňovat. Lidé nad čtyřicet let by měli navštívit očního lékaře jednou za dva až tři roky, lidé nad pětašedesát let by měli chodit častěji- tedy jednou za rok až dva. Preventivní kontrolu zraku by ale měly podstoupit i malé děti od tří let, a to u svého pediatra.