13. 3. 2019

Ve středu 20. března se také Oční oddělení Uherskohradišťské nemocnice připojí k preventivní akci proti zelenému zákalu, kterou je „Světový týden glaukomu“. Ve středu si tak zájemci mohou nechat zdarma a bez objednání změřit nitrooční tlak. Ten totiž může být jedním z hlavních rizikových faktorů nemoci s příznačným přízviskem „tichý zloděj zraku“.

„Zelený zákal (neboli glaukom) je velmi zákeřným onemocněním, při kterém dochází k postupnému odumírání zrakového nervu. Jednou z hlavních příčin je zvýšený nitrooční tlak, který může způsobovat útlak a následné odumírání nervových vláken zrakového nervu. Člověk přitom dlouhou dobu vůbec nic netuší, tento proces totiž nebolí,“ vysvětluje primářka Očního oddělení Uherskohradišťské nemocnice Magdaléna Dospělová. Zelený zákal se nejdříve projevuje drobnými výpadky v zorném poli, které se postupně zvětšují. V pokročilých stadiích může dojít až k úplné ztrátě vidění. Poškození zraku je v případě zeleného zákalu totiž nevratné.

„Pokud je glaukom včas rozpoznán a léčen, je možné ve většině případů postižení zraku předcházet. Klíčová je ale prevence. Zpočátku je možné glaukom léčit kapkami, v pokročilejších fázích laserem nebo chirurgicky,“ doplňuje primářka Dospělová. Mezi rizikové faktory vzniku glaukomu patří kromě zmíněného zvýšeného nitroočního tlaku také vyšší věk pacienta, výskyt onemocnění v rodině, krátkozrakost a některé další choroby, které mohou narušit prokrvení zrakového nervu (diabetes, ateroskleroza, nebo hypertenze).

Po celém světě tímto onemocněním trpí asi 60 milionů lidí, přitom asi polovina z nich o své nemoci netuší a neléčí se. „Měření nitroočního tlaku je bezbolestné, bezkontaktní a trvá jen chviličku. Všichni, kdo mají zájem, mohou přijít 20. března do naší oční ambulance bez objednání a zdarma,“ uzavírá Magdalena Dospělová.

Akce se uskuteční v ambulanci Očního oddělení Uherskohradišťské nemocnice (Centrální objekt – budova C- přízemí vpravo) od 8:00-15:00.