10. 7. 2023

Vzdušná, lehká a hygienická „sádra“ do vody Opencast nabídne pacientům se zlomeninami nejen záchranu dovolené, ale především praktickou, funkční a elegantní fixaci. Uherskohradišťská nemocnice poskytuje její aplikování jako první zdravotnické zařízení ve Zlínském kraji.

„Jedná se o plnohodnotnou variantu fixace zlomenin pro děti i dospělé. Novodobá „sádra“ je vyrobená ze speciálního plastického materiálu, který se po nahřátí v peci, umístěné v ordinaci, modeluje přímo na zraněnou končetinu. Po vychladnutí drží požadovaný tvar a napomáhá správnému hojení. Plastový korpus je podložen měkkou pěnou, kůži neodře a je hygienický. Připevněn je pomocí plastových svorek,“ přiblížil letní novinku lékař traumatologického oddělení MUDr. Martin Vybíral.

V dnešní době je na trhu několik typů odlehčených fixací, některé z nich umožňují dokonce i koupání, nicméně fixace Opencast přichází se zcela jinou konstrukcí, která je pro koupání přímo určena. Materiál je zcela prodyšný, při léčbě tak nedochází k zachycení cizích předmětů (kamínků či zrníček písku) a pacienty tak během hojení netrápí svědění ani zápach.

„Použití fixace musí vždy posoudit ošetřující lékař. Zpočátku bude její použití zcela jistě vyhrazeno spíše nedislokovaným zlomeninám, tedy bez posunu úlomků kostí, a lehčím úrazům, nicméně se domnívám, že její použití nebude v budoucnu zapovězeno ani u komplikovanějších zlomenin či pooperačních fixací. Musíme však postupovat obezřetně a v těchto případech postupně získat více zkušenosti s její aplikací,“ doplňuje MUDr. Vybíral.

Nový způsob fixace je nadstandardní službou. V nabídce je prozatím řešení pro zlomeniny zápěstí v částce 2 500 Kč a zlomeniny předloktí či lokte v částce 4 100 Kč. V případě zájmu ze strany pacientů a kladných referencí bude nabídka rozšířena i na další části těla. Aplikaci nadstandardní „koupací“ fixace Opencast je v Uherskohradišťské nemocnici možné využít v pracovní dny v čase 7–15 hodin, zpočátku preferenčně spíše vždy v úterý.

Pacienty, kteří mají zájem o fixaci Opencast, prosíme o zaslání podrobnějších informací vč. data úrazu a poslední lékařské zprávy na email: macala@nemuh.cz. O dalším postupu budete informováni. Děkujeme.