4. 3. 2022

V rámci Světového dne ledvin, který každoročně připadá na druhý čtvrtek v měsíci březnu, připravila Uherskohradišťská nemocnice akci v podobě bezplatného vyšetření tohoto důležitého orgánu. Hlavním cílem je podpořit prevenci a upozornit veřejnost na možné onemocnění ledvin.

„Jsem moc rád, že po dvouleté „covidové“ pauze můžeme znovu navázat na tradici pořádání této preventivní akce. Spoustu pacientů se do nefrologické ambulance bohužel dostane až v pokročilém stádiu onemocnění a ve stavu potřeby umělé náhrady funkce svých vlastních ledvin. Stává se tak proto, že chronická onemocnění ledvin nemají z počátku žádné příznaky,“ říká primář Oddělení nefrologie a dialýzy Uherskohradišťské nemocnice MUDr. Lubomír Strnadel.

Bezplatné vyšetření ledvin bude probíhat ve čtvrtek 10. března v prostorách nefrologické ambulance Uherskohradišťské nemocnice („skleňák“, budova F, 2. patro) od 6:30 do 16:30. O den dříve, tedy 9. března, bude možné vyšetření podstoupit na „staré“ poliklinice v Uherském Brodě (Bratří Lužů 106) ve stejném časovém rozmezí. Zájemci se nemusí nikde objednávat, důležité je mít s sebou vzorek ranní moči a předložit kartičku zdravotní pojišťovny. Kromě vyšetření moči bude příchozím odebrána krev pro zjištění základních funkcí ledvin a hladinu krevního cukru, čeká je také měření krevního tlaku. O výsledku vyšetření budou pacienti informováni telefonicky.

„Poškození ledvin může signalizovat mnoho příznaků. Pokud pozorujete otoky obličeje nebo končetin, přibírání hmotnosti v důsledku zadržování tekutin, bolesti v bederní oblasti, či změnu v množství moči, ztrátu chuti k jídlu, svědění, svalové křeče, neváhejte a přijďte na vyšetření, které může včas odhalit závažné onemocnění ledvin,“ vyzývá k preventivnímu vyšetření primář Strnadel.