18. 10. 2023

Pro žáky devátých tříd základních škol z regionu připravila Uherskohradišťská nemocnice exkurze, během kterých se zájemci o studium zdravotnických oborů na střední škole blíže seznámí s prostředím nemocnice a chodem vybraných oddělení.

„Na jaře jsme navštívili celkem 29 základních škol a tehdejším osmákům představili širokou nabídku studia zdravotnických oborů. Pro mnohé z nich bylo velkým překvapením, kolik možností tato oblast nabízí. Na podzim pak projevilo zájem o prohlídku nemocnice více než 270 školáků z 27 škol. Těší mě, že proti předchozímu roku, kdy se exkurze v této podobě konaly poprvé, se počet účastníků zvýšil téměř o třetinu,“ sdělil spoluautor projektu David Vacke.

První z celkem sedmi plánovaných návštěv nemocnice proběhla ve čtvrtek 12. října. Do nemocnice dorazilo čtyřicet žáků ze ZŠ Sportovní, ZŠ Uherský Ostroh a ZŠ Nivnice. V úvodu program nabídl zajímavou přednášku o významu hygieny ve zdravotnictví s praktickou ukázkou a prověřením správného postupu desinfekce rukou pod UV lampou. Důležité informace o výrobě a zpracování transfuzních přípravků a dobrovolném dárcovství tekutiny, která denně zachraňuje životy, se budoucí středoškoláci dozvěděli od zdravotníků na hematologicko transfuzním oddělení, a v dalším průběhu exkurze se seznámili také s chodem dětského oddělení, měli jedinečnou možnost odhalit tajemství potrubní pošty či se v projekci podívat na sestřih toho nejzajímavějšího z laparoskopické operace ledviny.

„Exkurze byla super, jsem moc ráda, že jsme se mohli podívat i do zákulisí nemocnice a vím, že na „zdravku“ určitě půjdu. Nejvíc se mi líbilo na dětském oddělení,“ řekla žákyně Michaela Procházková ze ZŠ Uherský Ostroh.

Projekt ocenila také pedagožka Kristýna Kočicová ze ZŠ Nivnice. „Pro děti je to určitě skvělá příležitost a pomoc při rozhodování o výběru budoucího studia. Měly možnost podívat se do míst, kam se běžní návštěvníci či pacienti nemocnice nedostanou a blíže tak poznat její fungování.“

„S nedostatkem pracovníků se bude v blízké budoucnosti potýkat nejedno zdravotnické zařízení. Snažíme se proto hledat cesty, jak zvýšit povědomí o široké a pestré nabídce studia zdravotnických oborů a jistotě následného pracovního uplatnění. Současně máme možnost prezentovat budoucím sestřičkám, laborantům či lékařům naši nemocnici jako atraktivního, spolehlivého a perspektivního zaměstnavatele,“ dodal předseda představenstva Uherskohradišťské nemocnice MUDr. Petr Sládek.