13. 9. 2023

Čtyři moderní ultrazvukové přístroje slouží nově pacientům v Uherskohradišťské nemocnici. Dva ultrazvuky rozšířily přístrojové vybavení na anesteziologicko resuscitačním oddělení (ARO), další využívají zdravotníci na porodnicko gynekologickém oddělení, nejnákladnější ultrazvuk doplnil vybavení kardiologické ambulance.

„Nový ultrazvuk poskytuje vynikající kvalitu zobrazení srdečních oddílů s možností správného posouzení jeho funkce a plánování adekvátní léčby. Na přístroji lze díky speciální sondě provádět i vyšetření přes jícen, a tak ještě lépe srdce zobrazit. Díky své kompaktní velikosti, nízké hmotnosti a záložní baterii pro pohotovostní režim, jej lze snadno přepravit a provádět vyšetření přímo u lůžka pacienta,“ popisuje vlastnosti přístroje primář interního oddělení I. MUDr. Jiří Kašpar.

Porodnicko gynekologické oddělení přivítalo na svém pracovišti prémiový ultrazvuk, který díky špičkovým technologiím při zpracování obrazu vytváří realistické obrázky ve vysokém rozlišení s výjimečnou přesností. „Při screeningovém vyšetření těhotných pacientek, tak můžeme díky detailnímu zobrazení malých částí, světelným efektům a zvýrazněným detailům lépe sledovat vývoj plodu,“ uvádí primářka porodnicko gynekologického oddělení MUDr. Soňa Pánková, Ph.D.

Také na anesteziologicko resuscitačním oddělení a na jednotce intenzivní péče chirurgických oborů nově slouží ultrazvukové přístroje spadající do nejvyšší produktové řady. „Jako bonus ke 2 plnohodnotným přístrojům jsme obdrželi i mobilní ultrazvuk, který se vejde do dlaně a vysílá obraz do tabletu nebo do mobilu. Využití najde u orientačního vyšetření při zásahu resuscitačního týmu, pomoci může i k ultrazvukem navigovanému zajištění cévních vstupů v terénu. Na našem oddělení pracujeme s ultrazvuky na denní bázi při diagnostice pacientů v kritickém stavu, ale i k ultrazvukově navigovaným výkonům v anestezii a intenzivní medicíně,“ říká MUDr. Michal Houfek, primář ARO.

„Modernizace přístrojového vybavení je jednou z priorit naší nemocnice. Díky dotačnímu programu REACT-EU se nám podařilo získat nové ultrazvuky se špičkovými technologiemi v celkové částce více než 9 milionů korun. Pořízené diagnostické přístroje zajistí našim pacientům vyšší kvalitu poskytované péče a zdravotnickému personálu kvalitní technologické zázemí,“ dodává ředitel Uherskohradišťské nemocnice MUDr. Petr Sládek.