25. 2. 2022

Ve spolupráci s Medical Plus s.r.o. a pod záštitou Ministerstva zdravotnictví ČR a Národního screeningového centra se Uherskohradišťská nemocnice zapojila do zajímavého projektu „Sekundární prevence osteoporotických zlomenin“.

Osteoporóza patří mezi nejčastější onemocnění kostí. Vyznačuje se především řídnutím kostní hmoty a její zvýšenou křehkostí. V důsledku toho tak může mnohem snáz docházet ke zlomeninám, a to i při drobných úrazech. Dle odhadů je až 80 % zlomenin u osob nad 50 let věku osteoporotických. Cílem projektu je vyhledat pacienty, jejichž zlomenina vznikla v důsledku osteoporózy, a včas u nich zahájit léčbu, která by minimalizovala riziko vzniku dalších zlomenin.

„Osteoporóza patří k zákeřným nemocem. Často o ní dlouho nevíte, až se projeví nepříjemnou zlomeninou,“ říká MUDr. Eva Dokoupilová, MBA ze společnosti Medical Plus.

„Mezi našimi pacienty je celá řada těch, u kterých již při ošetření zlomeniny můžeme s ohledem na okolnosti odhadnout, že jejich poranění je způsobeno na podkladu osteoporózy. Při takto časném záchytu lze toto onemocnění poměrně úspěšně léčit a lze tak předejít vysokému riziku dalších zlomenin,“ popisuje základní princip fungování projektu primář ortopedického oddělení MUDr. Martin Skládal.

Do projektu se zapojili lékaři z řad ortopedického oddělení, jejichž úkolem je upozornit na tyto pacienty a doporučit je k denzitometrickému vyšetření, které dokáže osteoporózu jednoznačně odhalit. „Pokud vám lékař denzitometrické vyšetření doporučí, nedejte další zlomenině šanci a zapojte se s námi do boje proti této nemoci,“ vyzývá MUDr. Dokoupilová pacienty, aby neváhali a dali na doporučení odborníků.