2. 3. 2022

Od roku 2007 připadá Světový den sluchu, někdy také nazývaný Mezinárodní den péče o sluch, na 3. března. Spadá pod záštitu Světové zdravotnické organizace (WHO), která pro letošní rok vybrala motto: „Chcete-li slyšet celý život, poslouchejte opatrně.“

„Porucha sluchu může mít mnoho příčin, roli zde hraje genetika, vrozené vady, problémy mohou nastat i v souvislosti s onemocněním či úrazem. Pozvolná ztráta sluchu pak často souvisí se stárnutím. Velmi důležitá je prevence, a to nejen u starších osob, ale i u dětí,“ říká MUDr. Tomáš Talach, lékař ORL ambulance UHN.

Podle údajů Světové zdravotnické organizace je v současné době asi 20 % světové populace (1,5 miliardy lidí) postiženo onemocněním sluchu, z toho 430 milionů trpí závažnou nedoslýchavostí. Toto číslo se dle odhadů do roku 2050 zdvojnásobí.

Uherskohradišťská nemocnice v minulém roce rozšířila zdejší ambulanci ORL o výdej a seřizování sluchadel, na začátku letošního roku otevřela pro pacienty novou odbornost foniatrie. „Foniatr pečuje o pacienty s poruchami sluchu, hlasu a řeči. Snažíme se neustále zlepšovat a přibližovat nedoslýchavým klientům odbornou péči do regionů, aby byla pro naše nemocné co nejlépe dostupná,“ dodává MUDr. Talach.

Zájemci o vyšetření sluchu, hlasu či řeči a následné poradenství se mohou objednávat na telefonním čísle: 572 529 956.

V rámci celoročního projektu Rok seniora plánuje Uherskohradišťská nemocnice v průběhu měsíce května uspořádat pro veřejnost odbornou přednášku zaměřující se na poruchy sluchu. Pro více informací sledujte webové stránky: www.nemuh.cz a FB stránky Uherskohradišťské nemocnice.