8. 10. 2020

Pouze akutní péči začnou od nadcházejícího pondělí poskytovat všechny nemocnice Zlínského kraje, důvodem je rostoucí počet lidí nakažených koronavirem. Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, Vsetínská nemocnice a také Kroměřížská nemocnice pozastaví všechny plánované operace, připojí se tak k Uherskohradišťské nemocnici, která plánovanou neakutní péči omezila už na začátku tohoto týdne.

Na nemocničních lůžkách v Uherském Hradišti, Zlíně a Kroměříži je aktuálně hospitalizováno 114 covid pozitivních pacientů, tři desítky z nich jsou na umělé plicní ventilaci.

„Mezi nemocnicemi jsme si rozdělili úkoly a máme vyčleněné lůžkové kapacity i dostatek ochranných prostředků. V tuto chvíli je pro nás nejdůležitější, abychom měli také dostatek zdravotníků, kteří budou o akutní a o covidové pacienty pečovat. Plánované výkony proto musíme zastavit, abychom měli volné ruce pro přesuny personálu mezi odděleními podle aktuální potřeby,“ vysvětlil Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje.

Ze 114 aktuálně hospitalizovaných covidových pacientů jich 64 leží v Uherskohradišťské nemocnici a z nich 12 na umělé plicní ventilaci. „Stále u nás trvá omezení akutní operativy, navíc přistupujeme k omezení neakutní péče napříč celou nemocnicí. Akutní pacienty ale přijímáme a ošetřujeme bez omezení,“ podotkl Petr Sládek, ředitel Uherskohradišťské nemocnice. Podle jeho slov se nemocnice snaží uvolnit lůžkové a personální kapacity pro covid pozitivní pacienty. „Z tohoto důvodu jsme nyní sloučili ortopedické a traumatologické oddělení s chirurgickým v rámci sdruženého lůžkového fondu, dále jsme sloučili plicní oddělení s interním a uzavíráme lůžkové rehabilitační oddělení. Jedná se samozřejmě o dočasné změny v rámci přípravy na případný další nápor pacientů s koronavirem,“ doplnil ředitel Sládek.

Dalších 42 covid pozitivních pacientů mají v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně a 12 v Kroměřížské nemocnici. Původně měla covidová lůžka pro pacienty z celého kraje vyčleněna pouze nemocnice v Uherském Hradišti, na přelomu září a října je vzhledem k nárůstu počtu případů otevřely i všechny další nemocnice. „Jen ve Zlíně se patnáctilůžková stanice s lůžky vybavenými kyslíkem během týdne naplnila, proto jsme pro covidové pacienty vyčlenili ještě celý sedmnáctý pavilon, kde máme k dispozici dalších třiatřicet lůžek. Jsme připraveni tuto kapacitu v případě potřeby ještě rozšířit,“ ujistil Radomír Maráček.

Plánované neakutní výkony začnou nemocnice ve Zlíně, Vsetíně a Kroměříži odkládat od pondělí 12. října. „Opatření bude zatím platit čtrnáct dnů a podle aktuální situace potom plánované výkony případně znovu spustíme,“ doplnil předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje s tím, že lidé by měli omezit návštěvy nemocnic i z důvodu plánovaných kontrol a raději nezbytnost takové kontroly předem telefonicky konzultovat s konkrétní ambulancí.