11. 7. 2022

V červenci v roce 1997 zaplavila stoletá voda velkou část území Moravy. Pod vodou se v noci z 11. na 12. července ocitla také Uherskohradišťská nemocnice, která byla nucena jako jediná v této lokalitě evakuovat všechny své pacienty.

„Snahou bylo propustit domů co nejvíce nemocných, u kterých to zdravotní stav dovolil. Pacienti vyžadující hospitalizaci byli převezeni do nemocnic v okolí,“ vzpomíná na dobu před čtvrt stoletím předseda představenstva Uherskohradišťské nemocnice MUDr. Petr Sládek, v té době působící jako lékař na ORL oddělení.

Celkem se jednalo o zajištění převozu přibližně 500 pacientů, evakuaci řídila armáda ve spolupráci s hasiči, záchranáři a personálem místní nemocnice i okolních zdravotnických zařízení. Povodeň nejvíce zasáhla přízemí budovy ortopedie, archivy v suterénu gynekologie, šatny a tělocvičnu pro nastávající matky. Pod vodou se ocitly také přízemní budovy plicního oddělení s tělocvičnou a ambulancí, zatopeno bylo i přízemí interního pavilonu včetně koronární jednotky.

Na události červencových dnů zavzpomínala i díky kronice, do které byly na oddělení nefrologie a dialýzy vepsány první řádky již v roce 1992, staniční sestra Irena Kadlčíková. „Ještě před zaplavením našeho oddělení se nám podařilo vystěhovat dialyzační přístroje, nedlouho na to už jsme byli evakuováni do Kunovic, odkud jsme zařizovali dialýzu pro několik desítek našich pacientů, pro které byl tento proces životně důležitý,“ vzpomíná staniční sestra Kadlčíková s ručně psaným seznamem jmen pacientů v ruce.

Celková škoda na budovách nemocnice byla vyčíslena na 8,4 miliony Kč, na výměníkových stanicích a inženýrských sítích dosáhla na částku na 13,9 milionů korun. Povodeň znehodnotila také vybavení budov včetně přístrojů za 25,5 milionu Kč.

Po odeznění nejhoršího stavu a opadnutí vody, začaly v nemocnici intenzivní úklidové práce. Od 1. srpna byli hospitalizováni pacienti v akutním stavu, od 13. srpna byl pak zahájen plný provoz. Mimořádná událost vyvolala obrovskou vlnu solidarity a pomoci. Nemocnice obdržela od drobných dárců i organizací finanční, materiální a humanitární pomoc v hodnotě 29 milionů korun. Ze státního rozpočtu byla poskytnuta částka ve stejné výši, která byla použita na opravy budov a znehodnoceného majetku.