27. 1. 2021

Rok 2021 bude pro Uherskohradišťskou nemocnici Rokem muže. Jde o projekt zaměřený na jejich zdraví a také na osvětu a prevenci nejzávažnějších onemocnění, se kterými se muži potýkají. Jednou z prvních akcí pro veřejnost bude únorový Movember. Základem je totiž nepodceňovat prevenci ani v době koronaviru a nechat se včas vyšetřit odborníky.

Rokem muže měl být už ten loňský. Protože se však více než polovinu plánovaných akcí nepodařilo uskutečnit kvůli omezením souvisejícím s pandemií koronaviru, rozhodla se nemocnice v Uherském Hradišti věnovat projektu i rok letošní. „Navazujeme na to, co jsme měli přichystané. Příkladem může být právě Movember, což je akce zaměřená na záchyt takzvaných němých karcinomů prostaty. Protože se nemohl uskutečnit v tradičním listopadovém termínu, proběhne nyní v únoru a poté i v listopadu, jak je už veřejnost zvyklá. Akcí jsme v rámci projektu naplánovali hodně a věříme, že tentokrát proběhnou podle plánu,“ prohlásil Petr Sládek, ředitel Uherskohradišťské nemocnice.

Na muže necílí Uherskohradišťská nemocnice náhodou. Statisticky jde totiž o skupinu, která má tendenci své zdravotní potíže spíše přehlížet. Zatímco většina žen pravidelně navštěvuje svého gynekologa kvůli prevenci, muži přicházejí k urologovi často až ve chvíli, kdy se u nich projeví zdravotní potíže, což může být, zejména v případě onkologických diagnóz, už pozdě. „Rádi bychom tedy právě Rokem muže přispěli k osvětě, přičemž spoléháme i na ženy, že nám pomohou a pošlou své mužské protějšky na některou z připravovaných preventivních akcí,“ vzkázal Petr Sládek.

Hlavní programovou náplň celoročního projektu má na starosti Urologické oddělení, které už se na preventivních akcích podílelo i v minulých letech. „Připravujeme pro veřejnost řadu informací o nejčastějších onkologických onemocněních a chceme také poukázat na možnosti jejich prevence a léčby. Na prvním místě se budeme zabývat nejčastější malignitou mužů - rakovinou prostaty, jejíž četnost rok od roku stoupá a stává se nejzásadnějším tématem v uroonkologii. Vyhýbat se nebudeme ani dalším tématům, jako je například porucha plodnosti a s ní spojená role urologa v diagnostice a léčbě tohoto civilizačního onemocnění, nebo třeba dětská urologie, kterou se rovněž zabýváme na našem oddělení. Bohužel stoupá i četnost malignit tlustého střeva, k osvětě v této oblasti proto přizveme chirurgické oddělení“ popsal Marek Heča, primář Urologického oddělení Uherskohradišťské nemocnice.

Jedna z nejdůležitějších akcí celoročního projektu, Movember, odstartuje v pondělí příštího týdne a potrvá až do pátku 26. února. Jejím symbolem bude opět knírek. Muži mohou přijít každý všední den v čase od 7.00 do 14.30 na Oddělení klinické biochemie, kde jim laborantky zdarma provedou test z malého množství krve, který spolu se zaznamenáním osobním údajů nezabere více jak několik minut. K návštěvě není potřeba lékařské doporučení, nutné je však dostavit se bez příznaků onemocnění Covid-19. „Zájemci se nemusí nikde hlásit, nemusí být ani na lačno. Takže skutečně záleží jen na nich, kdy si udělají chvilku času. Hned v ten samý den můžeme pacientům říct, jestli mají vše v pořádku, nebo jestli jsou v takzvané „šedé“ zóně a měli by se nechat vyšetřit, nebo jestli už jejich výsledky signalizují vážný problém,“ popsala Bronislava Rozhonová, primářka Oddělení klinické biochemie Uherskohradišťské nemocnice.