2. 10. 2017

Na dialyzačním středisku Uherskohradišťské nemocnice dnes přivítali dvousettisícího pacienta. Stal se jím Antonín Starý z Uherského Ostrohu, který dochází na hemodialýzu již od roku 1994.

Hemodialýza je proces, při kterém se čistí a filtruje krev. Provádí se pomocí speciálního přístroje, tzv. umělé ledviny, která nahrazuje přirozenou čisticí funkci ledvin.

V Uherském Hradišti se dialýza provádí od roku 1992, kdy bylo otevřeno oddělení nefrologie a dialýzy. Od prvního výkonu tak uběhlo již 25 let. V prvním roce bylo provedeno 2 652 dialýz, v současné době je však za rok uskutečněno více než 10 000 dialyzačních výkonů. Je to i díky nárůstu počtu dialyzačních lůžek, kterých je momentálně na oddělení dvanáct. Průměrně je tak ošetřeno téměř 30 pacientů denně. Ti musejí docházet na oddělení třikrát týdně, kde obvykle stráví 4 až 5 hodin.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně dlouhý několikahodinový výkon, snažíme se pacientům jejich pobyt u nás co nejvíce zpříjemnit. Během dialýzy si tak můžou číst, poslouchat hudbu, sledovat televizi, nebo spát. A můžou se také bezdrátově připojit k internetu a pracovat s počítačem, tabletem nebo chytrým telefonem,“ přibližuje běžnou praxi primář oddělení MUDr. Lubomír Strnadel.