13. 12. 2019

Bezpečnostní akce pod dohledem státní policie probíhala ve čtvrtek odpoledne a večer v areálu Uherskohradišťské nemocnice. Šlo o reakci na telefonát muže, který vyhrožoval, že by se v nemocnici v Uherském Hradišti mohlo stát podobné neštěstí, jaké zažila na začátku tohoto týdne Fakultní nemocnice Ostrava, kdy ozbrojený muž střílel v jedné z ambulancí a usmrtil sedm osob.

Vedení zdravotnického zařízení okamžitě svolalo krizový štáb a ve spolupráci s policejními složkami provedlo potřebná opatření k zajištění bezpečnosti pacientů i personálu nemocnice. Muže, který telefonát uskutečnil, policisté zadrželi během necelých dvou hodin. „Bezpečnost našich pacientů a našeho personálu je pro nás prioritou. Žádnou výhružku nebereme na lehkou váhu. Mohu ale ujistit pacienty i návštěvníky naší nemocnice, že v tuto chvíli běží její provoz naprosto standardně. Naše velké poděkování za vysoce profesionální přístup při včerejších bezpečnostních opatřeních patří Policii České republiky, zejména pak zástupci vedoucího Územního odboru Uherské Hradiště plk. Mgr. Janu Miškeříkovi, který celou akci řídil. Děkujeme také Městské policii Uherské Hradiště, která se na opatřeních rovněž podílela, v kontaktu jsme během včerejšího odpoledne a večera byli i se starostou města Ing. Stanislavem Blahou,“ uvedl k celé události Petr Sládek, ředitel Uherskohradišťské nemocnice.

Policie obdržela oznámení o telefonátu krátce po 15. hodině. „Přijali jsme neprodleně ve spolupráci s vedením nemocnice a městskou policií opatření směřující k zajištění bezpečnosti osob v objektu. Nemocnice v té době už měla nastavené vlastní bezpečnostní opatření, které přijala hned po útoku v Ostravě. Na místo vyjelo několik policejních hlídek. V nemocnici zasedl krizový štáb, který stanovil další postup k zajištění bezpečnosti osob. Některé vchody do nemocnice byly uzavřeny, ostatní vstupy hlídala policie, která kontrolovala osoby nacházející se v nemocnici a přicházející do nemocnice,“ popsala Lenka Javorková, tisková mluvčí krajské policie.

Současně se podle jejích slov rozjelo intenzivní pátrání po muži, který telefonát uskutečnil. „Za hodinu a půl jsme již věděli, kdo je autorem telefonátu. Muže z Uherskohradišťska pak policisté z pohotovostního a eskortního oddělení zadrželi ve Zlíně, v místě jeho současného pobytu, krátce po 17. hodině. Jedná se o osmapadesátiletého muže, který měl při zadržení v dechu 1,96 promile alkoholu. Noc strávil v policejní cele ve Zlíně a dnes ráno jsme ho eskortovali uherskohradišťským kriminalistům k provedení úkonů trestního řízení.  Policisté zjistili, že muž nevlastní legálně žádnou zbraň. Je podezřelý z trestného činu šíření poplašné zprávy, za který trestní zákon ukládá až pětiletý trest odnětí svobody,“ řekla Lenka Javorková s tím, že po zahájení trestního stíhání pro trestný čin šíření poplašné zprávy podá vyšetřovatel podnět na návrh na vzetí do vazby. „Osmapadesátiletý muž má devět záznamů v rejstříku trestů násilného i majetkového charakteru. Velitel zásahu, který akci včera řídil, velmi oceňuje spolupráci a přístup jak vedení uherskohradišťské nemocnice, tak nemocničního personálu,“ doplnila mluvčí.

Bezpečnostní akce byla ukončena ve čtvrtek krátce před 19. hodinou. „Jsem opravdu velmi rád, že se nikomu z našich pacientů ani zdravotníků nic nestalo a že policie celou situaci vyřešila razantně a velmi rychle. Je důležité také zmínit, že bezprostředně po událostech v ostravské fakultní nemocnici jsme se na začátku tohoto týdne dohodli s republikovou i městskou policií na dočasné aktivnější ostraze areálu, tedy častější přítomnosti uniformovaných policistů v Uherskohradišťské nemocnici,“ podotkl ředitel Petr Sládek.