24. 6. 2022

Ve čtvrtek 23. června se v průběhu jednoho odpoledne uskutečnily hned dvě edukativní přednášky týkající se zdraví dříve narozených.

Ve spolupráci s Poradenským centrem pro sluchově postižené proběhla od 14 hodin na pobočce v Uherském Hradišti přednáška na téma zdravého stravování seniorů. Během výkladu seznámila účastníky akce s důležitými zásadami správné životosprávy vedoucí nutriční terapeutka Uherskohradišťské nemocnice paní Jolana Vávrů, prostor byl i pro zodpovězení tematických dotazů.

„Metabolismus se s věkem zpomaluje, obecně se proto doporučuje snížit přísun energie. Potřeba kvalitních bílkovin však v seniorském věku roste. Je důležité mít stravu pestrou, bohatou na bílkoviny, ovoce, zeleninu, vlákninu a nezapomínat na pitný režim. Pokud není možné zajistit přísun živin běžnou stravou, je možné použít tzv. sipping v podobě enterální výživy (tekutá forma stravy),“ přiblížila několik zásad správného stravování vedoucí nutriční terapeutka Vávrů.

Přednáška se setkala s velmi pozitivním ohlasem, účastníci projevili zájem o podrobnější informace ohledně vhodných doplňků stravy i o edukační materiály.

Více než třicet členů Klubu důchodců Uherské Hradiště si ve čtvrtek odpoledne přišlo poslechnout výklad primáře ortopedického oddělení MUDr. Martina Skládala, Ph.D., který se ve své prezentaci zaměřil na nejčastější ortopedické potíže trápící pacienty v seniorském věku.

„Senioři jsou v dnešní době stále aktivnější, možnost komunikovat s nimi i mimo ordinaci považuji za velmi přínosné pro obě strany. Přítomní posluchači byli seznámeni s prací našeho oddělení i s možnostmi pomoci při řešení konkrétních obtíží,“ sdělil primář Skládal.

Během hodiny a půl trvajícího setkání se senioři dozvěděli o problémech spojených především s kyčelním a kolenním kloubem, získali také reálnou představu o tom, co je v nemocnici čeká a s čím mohou či musí počítat. Účastníci ocenili i následnou diskuzi, zodpovězeno bylo i velké množství dotazů.

„Dnešní akce zcela splnila naše očekávání a bylo zřejmé, že členové klubu přijali přednášku s povděkem. Mnohým z nás ukázal pan primář cestu, jak řešit naše problémy,“ neskrýval radost ze spolupráce zástupce Klubu důchodců PhDr. Milan Brázda.