12. 1. 2024

V loňském roce přišlo v uherskohradišťské porodnici na svět 1 283 dětí, z toho 662 chlapců a 621 děvčat. Dvojnásobnou radost v podobě narození dvojčat mělo hned 7 rodin.

Loňské statistice nejoblíbenějších jmen kralovali chlapecká jména Dominik, Jakub a Tomáš, u holčiček zvítězila Eliška následovaná Sofií, Annou a Natálií. Mezi méně obvyklými a netradičními jmény se objevili například Zachariáš, Bastian, Doriana a Viviane.

„Ráda bych poděkovala všem rodičům za projevenou důvěru, velmi si vážíme, že si vybrali naši porodnici a že k nám opakovaně jezdí rodit maminky i mimo region, v několika případech i ze zahraničí. Maminkám nabízíme na našem oddělení při porodu spoustu možností například v podobě aromaterapie, vaginální napářky či stále více oblíbenou techniku práce se šátkem Rebozo. Populární je také tejpování, a to jak před, tak po porodu. Nově jsme také zavedli službu pro maminky v šestinedělí – poporodní péči,“ sdělila primářka porodnicko gynekologického oddělení MUDr. Soňa Pánková, Ph.D.

Nejmenší miminko narozené v Uherskohradišťské nemocnici vážilo 1 790 gramů, rekordmanem s nejvyšší hmotností se stal novorozenec s 5 320 gramy.  Nejvíce práce měli porodníci o prázdninách. V červenci se narodilo 124 dětí, v srpnu pak jen o jedno miminko méně. Nejslabšími měsíci se v roce 2023 z hlediska porodnosti staly měsíce říjen (90) a únor (92). Nejvíce dětí se narodilo hned ve třech termínech – 17. května, 18. července a 21. srpna. V těchto dnech spatřilo světlo světa 10 novorozenců. Naopak jediným dnem v roce, kdy se nenarodilo žádné dítě, se stal 9. prosinec.

„Ve srovnání s rokem 2022, kdy jsme na našem oddělení evidovali narození 1 450 miminek, se vloni narodilo dětí méně, situace nicméně odpovídá celorepublikovému demografickému trendu. Našim dlouhodobým cílem je poskytovat rodičkám i pacientkám tu nejlepší možnou péči, bedlivě proto sledujeme nové trendy i postupy v porodnictví a maminkám se snažíme v rámci možností vyjít maximálně vstříc,“ dodala primářka Pánková.

Prvním miminkem roku 2024 se stal v Uherskohradišťské nemocnici a zároveň i ve Zlínském kraji Mateo Peréz Kravec z Tlumačova. Zdravý chlapeček měřil 49 centimetrů a vážil 3 180 gramů.

V rámci snahy o zvýšení komfortu pro rodičky i gynekologické pacientky je na začátek letošního roku naplánovaná přístavba ambulantního i lůžkového traktu, který nabídne nastávajícím maminkám nadstandardní služby v podobě jednolůžkových, dvoulůžkových a rodinných pokojů. Investiční akce v částce přesahující 34 milionů korun bude financována z rozpočtu Uherskohradišťské nemocnice.

Viktorka, 1. miminko okresu Uherské Hradiště