15. 6. 2021

Primářka dětského oddělení Irena Baroňová s odhodláním v hlase věří, že se podaří co nejmasivnějším očkováním zastavit šíření koronaviru, a bude se tak moci v co nejkratší době vrátit naplno ke své původní specializaci.

 

Paní primářko, z vedení dětského oddělení jste se v krátké době přeorientovala na vedoucí očkovacího centra, jak vnímáte tuto změnu?

Určitě mně přibylo spoustu práce. S očkovacím centrem, které se od začátku ledna rozbíhalo, bylo mnoho zařizování a starostí. Museli jsme si vytvořit vyhovující podmínky, splnit hygienické normy, zajistit dostatek personálu, mít vyhovující technické zázemí a vyřešit právní záležitosti.

Očkování proti koronaviru je pro nás nové, je potřeba všechno bedlivě sledovat, kontrolovat a pružně se přizpůsobovat aktuálním dodávkám vakcín a změnám v indikacích očkování u různých skupin populace.

Samozřejmě náplň práce je zde zcela odlišná. Dětské oddělení mělo omezený provoz, proto jsem také přijala nabídku očkovací centrum vést. Zabíralo mi to zpočátku veškerý čas, nicméně vědomí, že přispívám dobré věci, bylo pro mě zásadní.

 

Můžete nám shrnout základní fakta o očkování?

V našem očkovacím centru očkujeme vakcínami na bázi mRNA, což je vakcína od firmy Pfizer. Aplikuje se mRNA, což je nukleová kyselina, která nese genetickou informaci o koronaviru. Neaplikuje se tedy celý virus, jen část genetické informace.  Ta způsobí, že se v organismu vytváří bílkovina specifická pro koronavirus, proti které se poté vytváří imunitní reakce, tedy protilátky a paměťové buňky. Když se organismus příště setká s koronavirem, má už o něm informaci a umí na něj rychle a účinně zareagovat.

Tyto vakcíny byly vyvinuty v minulém roce, v urychleném režimu, takže testování ještě stále probíhá.  Již teď je však jasné, že účinnost očkování je velmi vysoká, zvláště proti závažnému průběhu koronavirové infekce. Očkováním docílíme toho, že už nebude potřeba přijímat tolik těžce nemocných pacientů, což je naším hlavním cílem. Očkování probíhá v řadě zemí a potvrzuje se jeho velmi vysoká efektivita.

 

Známe rčení říká, že začátky jsou těžké. Potvrdila se tato slova při spuštění očkovacího centra?

Očkování začalo s dodávkami vakcín do Zlínského kraje, tedy po novém roce. Podle prioritizace a strategie Ministerstva zdravotnictví jsme nejprve očkovali zdravotníky v první linii, záchranáře, zaměstnance Uherskohradišťské nemocnice, externí i ambulantní specialisty, praktické lékaře pro dospělé i děti, zubaře, farmaceuty. Současně jsme díky mobilním týmům mohli rychle reagovat na situaci a očkovali jsme pracovníky i klienty domovů pro seniory, aby se zabránilo vzniku lokální epidemie na místech, kde se kumulují velké počty rizikových osob. Tímto bych chtěla poděkovat všem lékařům a sestrám mobilních týmů za jejich vysoké pracovní nasazení. Děkuji i všem svým ostatním spolupracovníkům, lékařům, zdravotním sestrám i administrativním pracovníkům, že se s velkou vervou a odhodláním pustili do této práce. Všechny přípravy probíhaly za pochodu a nebylo to vůbec jednoduché, nicméně díky úsilí všech se očkování mohlo dostat co nejrychleji k těm, kteří je potřebují.

 

Očkovací centrum je rozšířeno na dvě stanice. Kolik vakcín je tu denně aplikováno?

Z důvodů navýšení kapacity denních očkovacích dávek jsme otevřeli novou stanici se dvěma očkovacími místy. Naším cílem je co nejrychleji proočkovat co nejvíce občanů. Je to opravdu jediná cesta k tomu, abychom pandemii u nás zastavili. Ve všední dny jsme schopni naočkovat až 700 dávek vakcíny. Přes víkendy s pomocí externích lékařů a sester naočkujeme až 120 osob. V případě dodání většího množství vakcín, jsme schopni za využití externích pracovníků ještě navýšit kapacitu, a to prodloužením pracovní doby.

 

Paní primářko, moc Vám děkuji za rozhovor. Chtěla byste v závěru vzkázat něco lidem, kteří o očkování ještě pochybují?

Očkujte se! Pokud si stále pochybující člověk zjistí o očkování relevantní informace, seznámí se se studiemi ze zemí, kde už se očkování rozběhlo, je zřejmé, že epidemii se daří zastavit. Po proočkování rizikových skupin bude možné obnovit běžný život. Pokud již nechceme být v izolaci a nouzových stavech, mít plné nemocnice a přetížené zdravotníky, je očkování jedinou cestou. Promořením populace se šíření koronaviru zastavit nedaří. Onemocnění nezanechává trvalou imunitu, může se vrátit, a to dokonce i v horší formě. Pokud chceme zastavit šíření onemocnění v dohledné době, musíme se proočkovat, jinou cestu osobně nevidím.

 

Rozhovor vyšel v nemocničním magazínu PULS uh+ v červnu 2021.