10. 9. 2015

Na jaře roku 2014 získalo mamodiagnostické oddělení nový mamografický digitální přístroj. Zkrátila se tak doba mamografického vyšetření pro laboranty i pro ženy a lehce se snížila i dávka RTG záření.

Není žádným tajemstvím, že ročně celosvětově vzrůstá počet onkologických pacientů. Rakovina prsu je v naší republice nejčastější nádorové onemocnění u žen. "O možnosti zajít na screeningovou /preventivní/ mamografii už snad každý ví, od ledna loňského roku jsou dokonce odesílány zvací dopisy z ministerstva zdravotnictví, vybízející k vyšetření, a přesto je spousta žen neustále vůči všem výzvám imunní a na preventivní vyšetření nechodí," konstatuje primářka mamodiagnostického oddělení Uherskohradišťské nemocnice MUDr. Libuše Nabitá.

U žen, které přijdou preventivně a nemají žádné příznaky, odhalujeme nádory nehmatné, většinou do velikosti dvou centimetrů, mnohdy i 6-7 milimetrů. Tady je šance na vyléčení téměř 100%. "Bohužel ještě pořád existuje početná skupina žen, které přijdou s hmatnou bulkou, někdy velmi objemnou. Na dotaz, proč nepřišly dříve, odpovídají, že to nebolelo, nebo že chodily k léčiteli. Mnohé ženy také pečují o své příbuzné a na sebe nemají čas – proto nepřijdou," krčí nechápavě rameny primářka MUDr. Libuše Nabitá.

V Uherskohradišťské nemocnici jsme v roce 2014 provedli celkem 9 000 mamografií, preventivních bylo 8 550. U preventivních jsme odhalili 46 případů rakoviny prsu, většinou do velikosti dvou centimetrů. Diagnostických bylo 450 a z nich 52 případy rakoviny prsu s velkými nádory, mnohými už s metastázemi v lymfatických uzlinách. Primářka Nabitá proto apeluje: "ŽENY, myslete na sebe, překonejte strach, nechuť, najděte si na sebe čas a přijďte k nám na preventivní vyšetření. Nezapomínejte, že největší rizikový faktor je věk. A že mamografie je zatím nejspolehlivější ověřenou metodou k vyhledávání nádorů prsu, byť není stoprocentní."