13. 6. 2019

V Amfíku Bukovina v Popovicích se uskutečnil už několikátý ročník Senior festivalu. A opět na něm nechyběli zástupci Uherskohradišťské nemocnice, konkrétně Oddělení následné a ošetřovatelské péče. Ti lidem nejen měřili tlak, ale také radili, jak se udržet fit a ve zdraví.

„Právě na těchto dvou odděleních Uherskohradišťské nemocnice se s lidmi v seniorském věku setkáváme asi nejčastěji. Máme proto docela dobrou představu, na co se především zaměřit,“ řekla primářka Oddělení následné péče a Oddělení ošetřovatelské péče Lenka Kroupová. Na festivalu ji doprovázely staniční sestry z obou oddělení- Lenka Šrámková a Lenka Filípková.

Festival každoročně akcentuje trávení volného času seniorů, ale také prevenci kriminálních činů vůči starším lidem. Nedílnou součástí je pak právě zdravotní prevence. „Nabízely jsme tu především kontrolu krevního tlaku digitálním tonometrem. Vysoký krevní tlak může být jedním z ukazatelů možných kardiovaskulárních poruch. Přímo na místě jsme zachytily několik lidí s neléčeným vysokým tlakem, kterým jsme proto hned doporučily návštěvu praktického lékaře,“ dodává primářka Kroupová. V nabídce nemocničního stánku ale byly třeba také nejrůznější zdravotnické potřeby a pomůcky, mimo jiné šlo o specializovanou obuv, která je například při léčbě diabetu velmi důležitá.„Lidé se nás často ptali také na fyzickou aktivitu v teplém počasí, upozorňovaly jsme i na důležitost pitného režimu, jehož nedodržování bývá častou příčinou kolapsů,“ doplnila primářka Kroupová.

Obecně pro udržení dobré kondice kardiovaskulárního systému stačí dodržovat několik základních pravidel- nekouřit, být přiměřeně fyzicky aktivní (3 km chůze denně, nebo 30 minut fyzické aktivity střední intenzity), vyvážená strava s dostatkem zeleniny a ovoce, pravidelná kontrola krevního tlaku a udržování přiměřené hmotnosti.„Zásady zdravého životního stylu vlastně všichni dobře známe, dodržovat je, to už je ale jiná věc. Nás ale každopádně potěšil zájem, který senioři o své zdraví projevovali. Prevence je opravdu základ,“ shrnula akci na závěr Lenka Kroupová.