2. 10. 2015

V Uherskohradišťské nemocnici funguje už deset let certifikovaná laktační poradkyně. Jejích služeb novopečené maminky často využívají. Nepomáhá totiž pouze v nemocnici, ale také na telefonu, mailu nebo dokonce v domácnosti.

Laktační poradkyně Mgr. Petra Omelková dává rady i budoucím maminkám před porodem. Nejčastěji ale řeší již samotné problémy s kojením. „Nejvíce si maminky stěžují na to, že je kojení bolí. Bolest při kojení může mít mnoho příčin, nejčastěji je to nesprávná technika kojení.  Někdy se stane, že v porodnici problém nemají a pak přijdou domů a nejsou si jisté tím, co se naučily. Ztrácejí jistotu, jsou nervózní, potřebují všechno znovu ukázat,“ uvádí Petra Omelková. Proto chodí laktační poradkyně i k maminkám domů, kde si mohou i v klidu popovídat a ukázat celý průběh kojení. Tato služba je zpoplatněna, návštěva doma stojí 350 korun. Po telefonu či mailem však radí zdarma. „Kojení není samozřejmostí a správná rada ve správnou chvíli může pomoci vysvobodit z bludného kruhu, který někdy končívá předčasným ukončením kojení,“ vysvětluje Petra Omelková a dodává: „Pro někoho je kojení boj a někdy to opravdu nejde, ale většinou se mi povede komplikace vyřešit. Velmi důležité je, aby se maminka ozvala ihned po vzniku nějakého problému. Je dobré udělat maximum, ale není nutné věci hrotit za každou cenu. Aby se z kojení nestal každodenní stres a noční můra.“ Maminky mohou laktační poradkyni kontaktovat na telefonu 603 100 823 nebo na mailu petra.omelkova@seznam.cz.