24. 3. 2020

Dostatečný spánek, pravidelná a vyvážená strava a přiměřené pohybové aktivity, velmi prospěšný je třeba sex. Arnošt Sobol, primář Plicního oddělení Uherskohradišťské nemocnice, radí, jak za současné pandemie koronaviru co nejvíce posilovat imunitu organismu.

Začněme nejprve tím, co teď nejvíce oslabuje náš organismus?

Jsou to bezesporu negativní informace v kombinaci s restriktivními opatřeními, které přináší změny každodenních návyků a vyvolávají tak negativní stres. Tyto dva faktory mají oslabující vliv na naše obranné mechanismy de facto ve všech směrech. V součinnosti s jarním únavovým obdobím to právě teď není ideální konstelace.

Které skupiny lidí jsou z imunologického hlediska nejohroženější?

Bezesporu se jedná o věkovou skupinu nad 65 let, nicméně těžké průběhy koronavirové infekce byly zaznamenány i u čtyřicátníků. Ohrožení jsou nejvíce jedinci již původně chronicky nemocní, zvláštně diabetici, kardiaci, lidé užívající kortikosteroidy nebo jiné imunosupresivní látky, a samozřejmě onkologičtí pacienti. Na druhou stranu je příznivým zjištěním, že u dětí jsou závažná postižení spíše zřídkavá.

Jak bychom si teď mohli i v případě omezených podmínek posilovat imunitu?

I přes vládou zavedená omezení je možné nadále udržovat zlaté pravidlo dostatečného spánku, pravidelné vyvážené stravy a přiměřené pohybové aktivity. Pro lepší ladění psychiky je nezbytné aspoň hodinu denně věnovat aktivitě, která je danému jedinci příjemná a pomáhá psychiku vybalancovat do rovnováhy. Rozhodně je dobré netrávit veškerý čas jen v interiéru a aspoň třicet minut denně se, dobře oblečen, vystavit povětří, ovšem samozřejmě na místě, kde se nesdružují ostatní lidé. Velmi prospěšná je také sexuální aktivita.

Jaké jsou největší fámy, pověry, které posilování imunity provází?

Za tu největší bych označil přesvědčení některých lidí, že existuje zázračný lék, který dokáže imunitu jako celek všestranně posílit. Takový lék skutečně není. Vždy jde totiž o působení mnoha faktorů. Určitě nás tedy nezachrání samotný česnek, vitamín C, med či slivovice, jak říkají některá lidová doporučení – ta bych nicméně tak úplně nezatracoval, alespoň z části je řada z nich pravdivá. Ovšem, co s týká alkoholu a jeho prospěšnosti v malých dávkách, na tomto faktu nic nezmění ani to, když je podáván z rukou lékaře… Další pověrou je, že nás zachrání, pokud se schováme do své ulity, zavřeme doma, a počkáme, až se pandemie přežene. Tento přístup není správný, je potřeba zůstat aktivní, v co nejvyšší možné míře.

Co konkrétně byste v dnešní době doporučil jíst a co naopak vůbec ne, čeho se vyvarovat?

Abychom povzbudili mechanismy buněčné i látkové imunity, je nutná dieta s dostatkem bílkovin, vitamínů a minerálů. V tomto období malého fyzického výdeje je přemíra konzumace tuků, jednoduchých cukrů, a uzenin jednoznačně ke škodě. S ohledem na děti, které jsou nyní doma, bych redukoval sladkosti, snažil se sacharidy nahradit ovocem, a protože domácí čerstvé zatím na trhu není, nevyhýbal bych se ani lékárenským doplňkům stravy, jejichž nabídka je široká. A hlavně pozor na přemíru alkoholu a ponocování… k těmto imunologickým neřestem současná situace přímo svádí.

Jak se mají chovat lidé, kteří onemocní koronavirem?

Pokud je průběh onemocnění lehký, probíhá léčebný postup doma. Když nastane tato varianta, použil bych zdravý úsudek, snažil bych se nemocného izolovat hygienicky od ostatních členů domácnosti, což znamená používat pro něj vyhrazenou místnost, oddělené spaní, samostatné nádobí, aby eventuální nálož viru, kterou dotyčný přenáší na ostatní, byla co nejmenší. Do stravy bych přidal vitamín C, B-komlex, při horečce eventuálně medikaci paralenem. Nutné je za této situace i co největší fyzické šetření nemocného jedince. Pokud však nastane zhoršení stavu, zejména po stránce dechové, je nutné neodkladně vyhledat zdravotnické zařízení a postupovat dle doporučení odborníků.

A jak nyní léčíte různé virózy a alergie, ty sezónní už nastupují?

Léčba příznaků alergii se příliš nemění. V naší alergologické ambulanci pacienty dále vybavujeme léčivy pro nadcházející alergickou rýmu, konjunktivitidu či astma. Dále používáme antihistaminika, oční kapky, nosní a inhalační kortikoidy – ty bych redukoval v případě koronavirové infekce až po domluvě s lékařem. Zavedení perorálních kortikoidů bych v současné době nedoporučoval. Virózy se léčí stále stejně, tedy symptomaticky za pomoci nesteroidních antirevmatik, a již zmíněných imunostimulačních opatření.

Co se týká virové nákazy, je rozdíl mezi dospělým člověkem a dítětem?

Děti se paradoxně s virovou nákazou srovnávají nejlépe. Nicméně u nich obecně platí být co nejvíce opatrný, zvláště, pokud teď onemocní. Proto v Uherskohradišťské nemocnici funguje při infekčním oddělení, v součinnosti s pediatrii, oborný tým, který se o děti stará a bude starat nejlepším možným způsobem. Co se týká starších lidí, tak virózám nejvíce podléhají ti nemocní či oslabení. Platí to i u koronavirové infekce.