26. 6. 2015

Český turista dnes často cestuje do mnoha běžných i exotických destinací celého světa. Podle statistik však 30 až 80% cestovatelů onemocní cestovním průjmem, přibližně polovina cestovatelů musí během cesty užít nějaký lék, asi jedna čtvrtina udává během pobytu v zahraničí subjektivní pocit nemoci. Mnohým z nich lze předejít očkováním.

Před cestou je nutné si zkontrolovat platnost základních očkování, především proti tetanu. Je potřeba s velkým předstihem myslet na choroby, které vznikají v souvislosti s cestováním a proti kterým existuje očkování. A nerozmýšlet se do očkování investovat. "Nejméně čtyři až šest týdnů před odjezdem by měli cestovatelé konzultovat plánovanou cestu v ambulanci cestovní medicíny, přinést očkovací průkaz a společně s lékařem sestavit očkovací plán dle cílové destinace, věku, zdravotního stavu, alergie, způsobu ubytování," upřesňuje primářka infekčního oddělení Uherskohradišťské nemocnice MUDr. Eva Černá. "V diskuzi dojde i na obecná doporučení pro cestovatele, která by měli realizovat ještě před cestou, během cesty a po jejím skončení.  Mezi očkováním proti jednotlivým nemocem je nutné dodržovat určité intervaly, některé vakcíny mohou být aplikovány společně, jiné ne, někteří klienti berou více léků, proto je velmi vhodné, aby očkování bylo podstoupeno v ambulanci cestovní medicíny, a aby bylo řízeno jedním lékařem. Samozřejmostí je upozornění na možnost běžných bezprostředních postvakcinačních místních i celkových reakcí, a to i s odstupem několika dní. Po očkování musí být člověk aspoň 20 až 30 minut pod dozorem lékaře kvůli možné alergické reakci, proto je nepřípustné, aby docházelo k očkování na nevybavených pracovištích anebo pokoutně doma," dodává primářka Eva Černá.

V současné době se podle platného znění IHR (Internatiol Health Regulations – Mezinárodního zdravotního řádu) povinně vyžaduje jen očkování proti žluté zimnici při cestě do nebo návratu z destinace, kde se žlutá zimnice vyskytuje. Je to infekční onemocnění virového původu s často smrtelnými následky. Další očkování proti meningitidě je povinné mimo rámec IHR pouze pro poutníky odjíždějící do Mekky. Jsou však doporučená očkování a je lepší vše důkladně probrat s lékařem v ambulanci cestovní medicíny. Samostatnou kapitolou jsou děti, pro které může být cesta do klimaticky a epidemiologicky závažné oblasti větší zátěží než pro dospělého. Ambulance cestovní medicíny (funguje při infekčním oddělení) nabízí cestovatelům informace o chorobách, kterým lze předcházet očkováním, o malárii, o průjmech. Ambulance provádí očkování povinná, doporučená dostupnými vakcínami v ČR, vystavuje mezinárodní očkovací průkazy, doporučuje antimalarickou profylaxi, lékaři upozorňují na zdravotní rizika při cestování do zahraničí, zvláště vzhledem k věku a zdravotnímu stavu - například děti, těhotné ženy, chronicky nemocní apod., případně vzhledem k plánovanému způsobu a programu cesty - baťůžkáři, imigranti navštěvující příbuzné. Spektrum zájemců je široké, jak potvrzuje primářka Eva Černá: "V naší ambulanci byly očkovány například mladé ženy připravující se na kariéru letušek, byla zde očkována proti žluté zimnici batolata, která se letěla do Afriky představit svým příbuzným. A samozřejmě běžní cestovatelé."

Ambulance cestovní medicíny v UHN je zájemcům otevřena vždy v úterý a čtvrtek v časech 8 – 11:30 a 12 – 15 hodin. Je potřeba se předem osobně nebo telefonicky objednat na čísle 572 529 654 a je také možné si domluvit individuální termín mimo uvedenou pracovní dobu. Není potřeba doporučení praktického lékaře. Za vakcinaci je možné platit i platebními kartami.